Päiväohjelma

Alkamisajan mukaanPaikan mukaan

LauantaiSunnuntaiKaikki

Lauantai 14.07.

10:00

C1-C2 Kapteeni Pirk avaa Finnconin / Fysiikan esitelmä: hiukkasten tanssia
Fyysikko Kimmo Tuominen, tanssijat Saara Henriksson ja Riikka Kaihovaara
C3 Lehmän syvin olemus ja kutsuhuudot
-PERUTTU-
C4 Kuka päättää mitä sinulle kustannetaan?
Kanerva Eskola, J Pekka Mäkelä, Jan Hlinovsky, Pasi Jääskeläinen, Anne Leinonen (pj)
Musica Animecon-avajaiset
Norssin luokat Luokka 1: Animekaraoke
  Luokat 2+3: DDR
  Nouseva luokka: Alt+Pelit
Katsaus moninaisiin pelikulttuureihin, nouseviin genreihin ja pelisuunnittelun haasteisiin nyt ja tulevaisuudessa
Antti Kirjavainen
  Luokka 5: Taidekuja
Villa Rana Lautapelit kautta aikain
Yliopiston kirjasto Esitys: Scifi-teema lautapeleissä
Kaikki historiasta uuteen uljaaseen tulevaisuuteen asti

11:00

C1-C2 Vuoden suomalaiset scifin syntymäpäivät, Atorox ja Nova-palkintojen jako (TSFS, STk)
C3 Bimbopaneeli: Kärttyiset ämmät
Senja Hirsjärvi, Mari-Pilvi Junikka, Pauliina Putkonen, Aurora Raiskinen-Kujanen
C4 Dangerous messing with the fantastic in sf and anime (eng)
John Clute and Jonathan Clements
C5 Kovat koiraat
Janne Kemppi
Kirjailijatalo Nethack
Musica Anime Suomessa
- PERUTTU -
Norssin luokat Luokka 1: Animekaraoke
  Luokat 2+3: DDR
  Nouseva luokka: Alt+Pelit
  Luokka 5: Taidekuja
Villa Rana Katsomisen arvoista
Kimmo Halonen, Anna Rantasila, Stefan Rimaila
Yliopiston kirjasto Sci-fi teemapelejä

12:00

C1-C2 Joe Haldeman meets James Lipton (eng)
Moments, secrets and ambitions of the author.
C3 Reading: Elizabeth Hand (eng)
C4 Unien todellisuus
Pasi Ilmari Jääskeläinen ja Anne Leinonen keskustelevat kirjoittamisen tummista värisävyistä.
C5 Kovat koiraat
Janne Kemppi
Kirjailijatalo Nethack
Lyhty Kyborgi-työpaja
Musica Kyyniset sedät
Jouni Holopainen, Antti Niemelä ja Petteri Palomäki
Norssin juhlasali Lolitamuotinäytös
Norssin luokat Luokka 1: Animekaraoke
  Luokat 2+3: DDR
  Nouseva luokka: Suomen ja maailman pelinkehityksen tilanne pelialan veteraanin näkökulmasta
Kuinka tehdään ja menestytään.
Panu Mustonen
  Luokka 5: Taidekuja
Villa Rana Parapara-esitelmä
FINNparanoids
Yliopiston kirjasto Sci-fi teemapelit jatkuvat

12:30

Ilokiven alakerta Pieni iso koodinmurtaja (kuunnelma, ESC)
Kuriirialus Zalp Refu toimituksella Oortin pilvessä. Instrumenttien maahanlaskussa on pieniä ongelmia, jotka uhkaavat kasvaa katastrofiksi. Vai uhkaavatko? Mikä oikeastaan onkaan totuus vuotavasta säderaosta?

Korvia hivelevää scifi-toimintaa.
Traileri: http://www.esc-ape.net/traileri_high.mp3

13:00

C1-C2 The secrets of the editors (eng)
Ben Roimola, Toni Jerrman, Ellen Datlow, Cheryl Morgan
C3 Mitä tekemistä BOLLYWOODILLA on scifin kanssa - vai onko sillä väliä?
Sari Polvinen (pj) Veikko Laeslehto, Tarja Rainio
C4 Aasialaiset BJD-nuket ja kumppanit
Elina Andersson
C5 Herkkää liljarakkautta vai lesbopornoa? (K-15)
Luento Yurin saloista
Jenny Kangasvuo
Kirjailijatalo Kupoli-miitti
Musica Taiihou Shizau Zo! 2007
Jari Lehtinen ja Markku Mulari
Norssin juhlasali (Valmistelua AMV-kisaan ja cosplaykisaajille aikaa tutustua lavaan)
Norssin luokat Luokka 1: Animekaraoke
  Luokat 2+3: DDR
  Nouseva luokka: Suomen ja maailman pelinkehityksen tilanne pelialan veteraanin näkökulmasta
Kuinka tehdään ja menestytään.
Panu Mustonen
  Luokka 5: Taidekuja
Villa Rana Tyhjyyden bambut
Näkökulmia japanilaisen tussimaalauksen käytäntöön ja estetiikkaan

-- SIIRRETTY su klo 17-18 C4 -

Terttu Rajala
Yliopiston kirjasto Pelaa lautapelejä netissä (ilmaiseksi) –demo, Sci-fi teemapelit jatkuvat

13:15

Ilokiven alakerta First World (elokuva)
ks. kuvaus osoitteesta http://www.myspace.com/firstworldmovie

14:00

C1-C2 Wrong About Anime (eng)
Jonathan Clements
C3 Mistä löydät meidät?
Suomalaiset sci-fi/fantasiaseurat ja yhdistykset sekä Animeunioni esittäytyvät...
C4 Trust and skills in co-operation between writer and artist (eng)
Judith Clute, John Clute, Tanja Sihvonen
C5 Myytit science fictionissa -keskustelu
Markku Soikkeli (pj), Kanerva Eskola, Marko Kivelä, Oskari Rantala
Ilokiven alakerta Star Wreck: In the Pirkinning
Kirjailijatalo Kupoli-miitti jatkuu
Lyhty Kyborgi-työpaja
Musica Sci-fi vs Anime
Jussi Nikander ja Petri Hiltunen
Norssin juhlasali AMV-kisa
Arctic Tribe
Norssin luokat Luokka 1: Animekaraoke
  Luokat 2+3: DDR
  Luokka 5: Taidekuja
Villa Rana Mangan käsikirjoittaminen
Janne Kemppi
Yliopiston kirjasto Esitys: Kauhua pelilaudalla ja sen vieressä
Synkkää tunnelmaa ja petomaisia piirteitä muissa pelaajissa

15:00

C1-C2 James Tiptree award and its meaning for SF (eng)
Joe Haldeman, Gay Haldeman, Elizabeth Hand, Cheryl Morgan, Päivi Väätänen
C3 Mistä löydät meidät, jatkuu
mm. HSFS, STk, ESC, HYSFK, Risingshadow, Tolkien-seura, Animeunioni
C4 Taas äänestitte väärin! Erinäisiä näkemyksiä Atoroxin ja Novan tulevaisuudesta
Anne Leinonen (pj), Pasi Karppanen, Mari Saario, Liisa Rantalaiho, Tiina Raevaara
C5 Suomalaisen kansanperinteen uskomusolennot
Merja Leppälahti
Kirjailijatalo Kupoli-miitti jatkuu
Musica J-musiikki Suomessa
JrockSuomi
Norssin juhlasali AMV-kisa jatkuu
Arctic Tribe
Norssin luokat Luokka 1: Animekaraoke
  Luokat 2+3: DDR
  Nouseva luokka: Grafiikka ja kaikkien miellyttäminen
Miellyttävän grafiikan luontiprosessi ja vaikeus.
Olli Suikkanen, Hannes Väisänen
  Luokka 5: Taidekuja
Villa Rana Mangan käsikirjoittaminen
Janne Kemppi
Yliopiston kirjasto Kauhuaiheisia teemapelejä

16:00

C1-C2 Harry Potter!! Asiantuntijat ja fanit puhuvat!
Vesa Sisättö (pj), Sari Peltoniemi, Sari Polvinen (Tammi)
C3 Sf-seurojen tulevaisuus, musta aukko vai tähtisumu
Pasi Karppanen (pj) Irma Hirsjärvi, Laura Järvenpää, Tapio Ranta-aho, Ben Roimola, Miikka Uotila
C4 Fantasiakirjallisuuden mahdollisuudet teatterilavalla
Tukkateatteri: Emmi Itäranta, Teemu Ojala, Outi Kaikkonen ja Matti Rintala
C5 Urban fantasy - nothing but sex and violence? (eng)
Marianna Leikomaa
Kirjailijatalo Risingshadow
Musica Lolitamuotipaneeli
Maija Lehtola ja Aino Tegelman
Norssin juhlasali Cosplay-pukukilpailu
Norssin luokat Luokka 1: Animekaraoke
  Luokat 2+3: DDR
  Nouseva luokka: Grafiikka ja kaikkien miellyttäminen
Miellyttävän grafiikan luontiprosessi ja vaikeus.
Olli Suikkanen, Hannes Väisänen
  Luokka 5: Taidekuja
Villa Rana Monogatarin genreä etsimässä
Jouni Elomaa
Yliopiston kirjasto Kauhuaiheisia teemapelejä

17:00

C1-C2 Syystäkin salaiset kansiot
Tätä et halua scifissä käsiteltävän.
Jukka Halme, Petri Hiltunen, Aleksi Kuutio, Ninni Aalto
C3 Fan fiction - 99% kaikesta on paskaa?
Emma London, Pauliina Putkonen, Hanne Martelius
C4 Supernaisia! Supernaisia!
Anne Leinonen (pj), Jenny Kangasvuo, Sari Peltoniemi, Tiina Raevaara
C5 Kääntäjän unelmat ja painajaiset
Johanna Vainikainen-Uusitalo (pj), Hannu Blommila, Satu Hlinovsky, J Pekka Mäkelä
Kirjailijatalo Buffy-fanitapaaminen
Norssin juhlasali Cosplay-pukukilpailu jatkuu
Norssin luokat Luokka 1: Animekaraoke
  Luokat 2+3: DDR
  Nouseva luokka: Pelinideointisessio
Uusia ideoita ja omien ideoiden kehittämistä
Risto Koskenkorva
  Luokka 5: Taidekuja
Yliopiston kirjasto Werewolf – peto sisällämme

18:00

Kirjailijatalo Lautapelaajat

< Takaisin ohjelmavalikkoon